Сегодня: Пятница, 06 Декабря 2019 года
Общество

Створення ОСББ у Львові: головні запитання і відповіді

  •   Илона Мамаева  •   032.ua   •   8504
Створення ОСББ у Львові: головні запитання і відповіді
Сьогодні знайти інструкцію про те, як покроково створити Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, не складно. Їх є дуже багато в інтернеті. Офіційна інструкція, а також зразки є і на сайті Львівської міськради (ТУТ). Втім, часто у львів'ян з'являться різноманітні питання з приводу створення ОСББ, наприклад, чи може ОСББ їх позбавити субсидій або, що робити, коли хтось із мешканців проти створення ОСББ.


Зібравши найпоширеніші запитання львів'ян, 032.ua звернувся до Сергія Солтиса, начальника відділу супроводу ОСББ, ресурсного центру для розвитку ОСББ і попросив дати на них відповідь.


З чого треба починати створення ОСББ?


З того, що потрібно знайти однодумців, які хочуть почати щось змінювати у своєму будинку. Оптимально - це має бути ініціативна група у складі трьох осіб, але досвід показує, що було б добре, якби були представники, хоча б з кожного під'їзду (якщо це великий будинок), які хотітимуть це зробити і будуть готові вкладати свій час у підготовку документів, збір інформації про власників і здійснюватимуть оповіщення.


Що буде, якщо хтось із власників квартир проти створення ОСББ?


Ми розуміємо, що в нас, зазвичай, в країні не буває 100%-ої згоди в будь-якому випадку. Для створення ОСББ потрібно 50+1 % голосів. Відповідно, якщо інша частина мешканців не згодна – то вони мають право бути не згодними. Також вони мають право висунути свої кандидатури на управління будинком.


Здебільшого той, хто не згідний належить до тих людей, які просто не хочуть нічого змінювати, бо їм все подобається і вони уже звикли. Втім, ОСББ – це свого роду побудова нової звички, нового підходу. Спочатку складно, але потім подобається.


Як членам ініціативної групи дізнатися, хто є законним власником квартир чи нежитлових приміщень?


За інформацією з 01.01.2013 року львів'яни можуть прийти у Сихівську районну адміністрацію з протоколом створення ініціативної групи і там безкоштовно отримати витяг з реєстру майнових прав.


Інший варіант – це отримати інформацію в нотаріусів, але цей варіант є дороговартісним.


Зазначу, що в нас є домовленість з нашими ЛКП про те, що вони можуть надати інформацію про площі і хто в них офіційно зареєстрований. Звичайно, там може бути не точна інформація, але найкращий варіант – це прийти, постукати і запитатися. Ще можна звернутися в БТІ, але там теж довідка платна.


Як створити ОСББ у тих будинках, де право власності на житло не внесено до Державного реєстру прав?


Все залежить від того, що це за квартира і чи це відомче житло. Минулого року було прийняте рішення виконавчого комітету, яке дозволяє районній адміністрації представляти на установчих зборах інтереси саме цих квартир. Тобто вони голосують.


Як відбувається голосування на установчих зборах і як підраховують голоси?


Переважно люди піднімають руки, потім іде протокол, в якому всі розписуються. Там є прізвища та ім'я, номер квартири, площа. І люди ставить позначку “за”, “проти” чи “утримався”. Згодом на основі цих підписів і голосів, які є зібрані, приймається рішення.  Якщо є недостатня кількість голосів, які є набрані, то проводиться додаткове опитування по квартирах з листками-опитуваннями, які потім додаються і після 15-денного терміну та проведення установчих зборів, коли вже всі листки опитування зібрані, записується фінальний результат. 


Коли ОСББ вважається створеним?


Є два етапи – юридична реєстрація і факт прийняття будинку в управлінні.


Юридична реєстрація здійснюється державними реєстраторами в наших ЦНАПах. Це виглядає так - людина приносить пакет документів, заповнює заяву і за три-чотири дні приходить повідомлення, що  юридична особа зареєстрована. Після цього вже починається робота із відкриттям рахунків, поданням у всі органи інформації про створення. Згодом мешканці приймають вже рішення про взяття будинку в управління. ОСББ починає діяльність, коли будинок є  списаний або переданий йому в управління.


Акт списання затверджується розпорядженням районної адміністрації, а акт прийому-передачі затверджується наказом департаменту житлового господарства та інфраструктури. Тобто, є такі два шляхи, якими може скористатися ОСББ.


Чи правда, що коли у будинку створюють ОСББ, мешканці  позбавляються пільг і субсидій?


Це є міф. Всі пільги і субсидії зберігаються. Цим питанням часто спекулюють “добрі голоси”.


Чи можна створити ОСББ у новозбудованому будинку?


Це єдиний шлях, який може бути, тому що новозбудовані будинки вже не передаються у комунальні установи, а автоматично створюються ОСББ.


Зазначу, що мешканці мають бути дуже уважні, коли братимуть будинок у забудовника, і мають перевірити чи він виконав усі свої зобов`язання .


Бувають випадки, не тільки у Львові, а в Україні загалом, коли забудовник передає будинок в ОСББ, а по факту – того не доробив, іншого не доробив і це лягає на плечі людей.


Якщо в будинку, де хочуть створити ОСББ, розташований якийсь магазин чи фірма. Як спілкуватися із власниками і чи можуть вони бути проти ?


Вони можуть бути "проти", а можуть бути і “за”. Вони голосують своєю площею і мають права, такі ж як і інші співвласники, які є у будинку.


Інше питання, що ОСББ на таких – чи це є орендар чи власник – встановлюють внески, які ті мають сплачувати на рахунок ОСББ за те, що користуються спільним майном.


Інше питання, що структура їх внесків змінюється. Оскільки, якщо це є магазин, то він сам укладає договір на вивіз сміття, але так, як до нього ходить більше людей, то там збільшуються відрахування на поточний ремонт. Таким чином врегульовується це питання і це можна вважати додатковим джерелом надходження.


Якщо у будинку створюють ОСББ, а деякі жителі мають борги перед ЛКП за послуги. Чи залишається цей борг чи ні? Чи передається він на баланс ОСББ?


Борги з ЛКП на ОСББ не передаються. ОСББ коли реєструється, то усе починає «з нуля», але ті борги, які були у мешканців залишаються у мешканців і ЛКП вже далі, вирішує ці питання.


Розмовляла ІРИНА ТРУШ

www.032.ua

В связи с событиями, происходящими в мире, многие комментарии приобретают всё более оскорбительный, а порой и вовсе экстремистский характер.

В этой связи редакция временно закрывает возможность комментирования на сайте.

Вместе с тем мы с уважением относимся к праву каждого читателя высказывать свое мнение, поэтому мы оставляем возможность обсуждения новостей в наших группах в социальных сетях: Facebook, ВКонтакте, Одноклассниках, Google+ и Twitter.